Porada
Jak wykazać w księgach postępowanie układowe i naprawcze
Czy niewypłacalność jednostki automatycznie musi oznaczać jej likwidację? Jednostki, które są niewypłacalne, muszą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Nie oznacza to jednak całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa, ponieważ postępowanie upadłościowe może doprowadzić do zawarcia układu, który pozwoli jednostce utrzymać się na rynku. Jakie obowiązki ciążą na jednostce w związku z ogłoszeniem upadłości z możliwością zawarcia układu? Jak postępowanie układowe i naprawcze wpływa na ewidencję księgową jednostki?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy są narażeni na ryzyko powstania strat, a co za tym idzie - mogą stać się niewypłacalni. Przedsiębiorcę będącego dłużnikiem uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań, które zaciągnął w przeszłości) oraz jeśli jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy wykonuje na bieżąco te zobowiązania.
Przedsiębiorca, który nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań, ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym stał się niewypłacalny. Przez pojęcie "upadłość" należy rozumieć postępowanie zmierzające do:
● zawarcia układu,
● likwidacji przedsiębiorcy.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć dłużnik, każdy z wierzycieli dłużnika, właściwe osoby lub organy, w zależności od formy prawnej dłużnika.
Tabela. Osoby lub organy mogące złożyć wniosek o upadłość
Rodzaj jednostki | Osoby lub organy (w zależności od formy prawnej jednostki) mogące złożyć wniosek o upadłość |
1 | 2 |
Spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka komandytowo-akcyjna | W stosunku do tych jednostek wniosek o upadłość może złożyć każdy ze wspólników odpowiadających bez ograniczenia za zobowiązania spółki. |
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right