Porada
Wpływ kosztów transportu na wartość początkową środków trwałych
Wydatki związane z transportem towarów są zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Zasada ta nie dotyczy kosztów transportu składników majątkowych zaliczanych do środków trwałych. Kiedy koszty transportu zwiększają wartość początkową środka trwałego? Odpowiedź na to pytanie ma istotne znaczenie dla prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania.
Wydatki związane z nabyciem środków trwałych należy zaliczyć w koszty pośrednio, poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych. Wartością początkową kupionych przez podatnika środków trwałych jest bowiem cena ich nabycia, czyli kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Chodzi tu w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze.
Przez kwotę należną zbywcy należy rozumieć faktyczną wartość, którą podatnik jest zobowiązany przekazać w zamian za nabycie danego środka trwałego lub wartości niematerialnej lub prawnej niezależnie od sposobu i terminów płatności przez nabywcę. A zatem wydatki poniesione na przywiezienie środka trwałego do miejsca, w którym będzie on używany, należy doliczyć do ceny zakupu środka trwałego i dopiero od tak ustalonej wartości początkowej dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right