Porada
Produkcja w toku czy długoterminowa umowa budowlana - od czego zależy ich klasyfikacja
Zakończone umowy o usługi budowlane są szczególnym rodzajem produktów, a usługi niezakończone - szczególnym rodzajem produkcji w toku. Ich wycena i prezentacja w sprawozdaniu finansowym zależą od warunków ściśle określonych w ustawie o rachunkowości.
Wyceny produkcji w toku jednostki mogą dokonać w sposób uproszczony:
● w wysokości bezpośrednich kosztów wytworzenia,
● w wysokości materiałów bezpośrednich
lub mogą nie wyceniać jej w ogóle.
Są to uproszczone sposoby, z których jednostka może korzystać pod warunkiem, że nie zniekształca to stanu aktywów i wyniku finansowego, co oznacza, że poziom produkcji oraz wysokość kosztów pośrednich są w poszczególnych okresach zbliżone, oraz:
● przewidywany czas produkcji nie jest dłuższy niż trzy miesiące,
● produkcja w toku nie jest przeznaczona w obecnej postaci do sprzedaży,
● produkcja w toku nie jest przeznaczona w obecnej postaci na rzecz środków trwałych w budowie.
Jeżeli wspomniane warunki określone w ustawie o rachunkowości są spełnione, spółka może stosować do wyceny produkcji w toku (usług budowlanych w trakcie realizacji) bezpośrednie koszty wytworzenia. W przeciwnym razie, gdy poziom produkcji lub kosztów pośrednich jest znacząco różny w poszczególnych okresach lub gdy przewidywany okres wykonania produktu (usługi budowlanej) przekracza trzy miesiące, usługa niezakończona jest przeznaczona do sprzedaży w stanie obecnym lub jest wykonywana na rzecz środków trwałych w budowie - wycena zgodnie z ustawą o rachunkowości musi nastąpić według całkowitego kosztu wytworzenia, obejmującego zarówno koszty bezpośrednie, jak i koszty pośrednie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right