Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-06-29

Spółki brytyjskie - niedoceniane narzędzie planowania podatkowego

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa kojarzy się przede wszystkim z korzystaniem z dobrodziejstw systemów podatkowych Cypru, Malty czy jurysdykcji o charakterze offshore, natomiast spółki brytyjskie postrzegane są przez pryzmat ich opodatkowania, które zasadniczo wynosi 26% osiągniętego przez nie dochodu. Analiza wewnętrznych regulacji prawa brytyjskiego oraz praktyki międzynarodowego biznesu pozwala stwierdzić, że atrakcyjność ustawodawstwa podatkowego Wielkiej Brytanii niekiedy przewyższa możliwości wielu powszechnie znanych jurysdykcji przyjaznych podatkowo.

Wielka Brytania stanowi połączenie jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji biznesu z możliwościami uważanymi za typowe dla jurysdykcji offshore, takich jak Seszele, Bahamy czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Do najczęściej wykorzystywanych struktur brytyjskich należą spółki osobowe z ograniczoną odpowiedzialnością (ang. limited liability partnership), które pomimo posiadania siedziby na terytorium Wielkiej Brytanii są uważane za transparentne podatkowo, a co za tym idzie - płacą podatki na poziomie swych udziałowców. Co do zasady udziałowcami tego typu spółek brytyjskich są dwie spółki offshore, mające swe siedziby np. na Seszelach. Spółki te są bezwzględnie zwolnione z podatków, dzięki czemu cała działalność biznesowa firmowana przez spółkę brytyjską jest wolna od jakiegokolwiek opodatkowania.

Innym rodzajem efektywnych podatkowo struktur brytyjskich są spółki agencyjne (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), handlujące bądź świadczące usługi pozyskane na wcześniejszym etapie od powiązanej spółki z jurysdykcji offshore. Usługi bądź towary nabyte przez jednostkę brytyjską mogą być dalej odsprzedane do spółek z innych państw UE bądź spoza UE. Nominalne opodatkowanie brytyjskiej spółki agencyjnej wynosi 26%, lecz ze względu na pozostawiany w niej rynkowy poziom zysku zazwyczaj nie przekracza kilku procent. Te oraz wiele innych możliwości, jakie daje ustawodawstwo Wielkiej Brytanii, sprawia, że spółki brytyjskie są coraz częściej wybierane do optymalizacji podatkowej biznesu prowadzonego w skali międzynarodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00