Porada
2. Podatek od nieruchomości - kiedy przedsiębiorca ma prawo do obniżonej stawki
Wysokość stawki podatku od nieruchomości, płaconego przez przedsiębiorców od posiadanych przez nich budynków oraz gruntów, zależy od tego, czy grunty te oraz budynki mogą być wykorzystywane w działalności gospodarczej. Obniżenie podatku, a w przypadku posiadanych przez przedsiębiorców budowli - zwolnienie z obowiązku podatkowego może nastąpić tylko wtedy, gdy stan nieruchomości uniemożliwia gospodarcze jej wykorzystanie "ze względów technicznych". Problem polega na tym, że pojęcie "względy techniczne" nie zostało zdefiniowane, dlatego często dochodzi do sporów między organami podatkowymi a przedsiębiorcami. Powstaje więc pytanie: jakie "względy techniczne" mogą przyczynić się do obniżenia obciążeń podatkowych?
Na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) co do zasady opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
● grunty,
● budynki lub ich części,
● budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przepisy upol różnicują stawki podatku dla budynków i gruntów m.in. w ten sposób, że stawka podatku od budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest wyższa niż w innych przypadkach. W 2012 r. jej maksymalna wysokość dla budynków wynosi 21,94 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Dla porównania stawka ustawowa za pozostałe budynki niemieszkalne wynosi 7,36 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Analogicznie dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej maksymalna stawka podatku wynosi 84 gr za 1 m2, a za pozostałe grunty: 43 gr za 1 m2. W przypadku budowli stawka jest jedna i wynosi 2% ich aktualnej wartości. Obowiązek podatkowy w tym przypadku obejmuje wyłącznie budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z art. 1a ust. 1 pkt 3 upol wynika, że grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right