Porada
1. Jakie są konsekwencje naruszenia przez członka zarządu zakazu rozstrzygania określonych spraw spółki
Kodeks spółek handlowych przewiduje różne sytuacje, w których członek zarządu spółki z o.o. musi powstrzymać się od wykonywania swoich praw. Naruszenie określonych w przepisach zakazów może skutkować wątpliwościami co do ważności dokonanej czynności prawnej i odpowiedzialnością członka zarządu wobec spółki. Istotne konsekwencje mogą także powstać w sferze podatkowej. Warto zatem zastanowić się, jak powinien ustosunkować się do tego tematu członek zarządu spółki z o.o., aby uniknąć niekorzystnej dla siebie sytuacji.
W myśl art. 209 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu ma obowiązek powstrzymania się od rozstrzygania spraw, w przypadku których istnieje sprzeczność interesów spółki z interesami tego członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście.
Sprzeczność interesów między spółką a jedną z wymienionych osób wynika z faktu, że w wyniku powiązań personalnych może dojść do naruszenia interesów spółki. Tak się może zdarzyć m.in. w przypadku, gdy spółka:
● chce wynająć lokal na biuro za jak najniższą cenę, a krewny członka zarządu jest zainteresowany wynajęciem go spółce za wyższą cenę,
● ma zawrzeć umowę z firmą prowadzoną przez osobę zasiadającą w jej zarządzie,
● zawiera umowę o pracę z członkiem zarządu.
We wszystkich wskazanych sytuacjach istnieje potencjalna sprzeczność interesów członka zarządu (lub najbliższych mu osób) i spółki.
Powstrzymanie się od udziału w rozstrzyganiu spraw będzie w tym przypadku polegało na tym, aby nie brać udziału w podejmowaniu decyzji. Członek zarządu nie powinien zatem np. głosować podczas podejmowania przez zarząd uchwały w sprawie podpisania umowy ze swoimi krewnym (ani nie podejmować tej decyzji w inny sposób). Może wówczas brać udział w obradach zarządu, ale bez prawa głosu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right