Artykuł
1. Jakie regulacje powinna zawierać polityka rachunkowości w związku z wystawianymi i otrzymywanymi dokumentami elektronicznymi
Dokumenty elektroniczne powszechnie funkcjonują w obrocie gospodarczym, jednak przepisy bilansowe nie zawierają regulacji określających wprost, jak należy je dekretować, księgować czy przechowywać. Możliwe do zastosowania rozwiązania wynikają z ogólnych zasad przewidzianych dla dokumentów papierowych oraz przepisów spoza zakresu rachunkowości dotyczących dokumentów elektronicznych.
Przez pojęcie polityki (zasad) rachunkowości rozumie się wybrane i stosowane przez jednostkę, odpowiednie do jej działalności rozwiązania dopuszczone ustawą, w tym także określone w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR), zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych.
Przyjęte zasady (politykę) rachunkowości ustala i aktualizuje w formie pisemnej kierownik jednostki. Polityka rachunkowości obejmuje swym zakresem także przyjęte w jednostce rozwiązania dotyczące dekretacji dokumentów, z uwzględnieniem możliwych uproszczeń, czyli:
● sprawdzenie dowodu pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym oraz zatwierdzenie do wypłaty,
● określenie sposobu ujęcia dokumentu w księgach poprzez wskazanie kont i okresu księgowania,
● podpis lub wskazanie w inny sposób (umożliwiający identyfikację) osób dokonujących powyższych czynności.
Uproszczenia dotyczące dekretacji, polegające np. na umieszczaniu informacji o kwalifikacji dokumentu nie bezpośrednio na nim, ale w inny, szczegółowo opisany w polityce rachunkowości sposób, mogą mieć zastosowanie zwłaszcza w przypadku dokumentów elektronicznych (faktur, wyciągów bankowych). Należy jednak pamiętać, że tak jak każde przyjęte w jednostce uproszczenia podlegają one szczegółowemu opisowi w polityce rachunkowości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right