Porada
2. Zapasy - materiały
Struktura zapasów zależy od charakteru prowadzonej działalności. Firmy produkcyjne posiadają głównie materiały oraz produkty gotowe bądź w fazie przetwarzania, natomiast jednostki handlowe - towary.
Zapasy należą do rzeczowych aktywów obrotowych. Zgodnie z definicją ustawową przez rzeczowe aktywa obrotowe rozumie się:
● materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby,
● produkty gotowe (wyroby i usługi) wytworzone lub przetworzone przez jednostkę, zdatne do sprzedaży,
● półprodukty oraz produkty w toku, czyli produkty gotowe jeszcze w toku produkcji, oraz
● towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
Jednak rzeczowe aktywa obrotowe obejmują tylko takie tego typu aktywa, które są przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy.
W pozycji B.I.5 aktywów prezentowanych w bilansie występuje pozycja "Zaliczki na dostawy". Tutaj prezentowane są wpłacone dostawcom zaliczki na poczet przyszłych dostaw materiałów lub towarów oraz usług służących wytwarzaniu produktu.
Kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, podejmuje decyzję o stosowaniu jednej z następujących metod prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla tych grup składników.
TABELA 1
Prowadzenie kont ksiąg pomocniczych
Sposób ewidencji | Wyjaśnienie |
Ewidencja ilościowo-wartościowa | W ewidencji ilościowo-wartościowej dla każdego składnika ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych; operacje przychodów i rozchodów dla każdego asortymentu prowadzi się jednocześnie ilościowo (np. kilogramy, sztuki, litry itp.) oraz wartościowo w cenach przyjętych przez jednostkę do ewidencji. |
Ewidencja ilościowa | Ewidencję ilościową obrotów i stanów prowadzi się dla poszczególnych składników lub ich jednorodnych grup wyłącznie w jednostkach naturalnych. Wartość stanu wycenia się przynajmniej na koniec okresu sprawozdawczego, za który następują rozliczenia z budżetem z tytułu podatku dochodowego, dokonane na podstawie danych rzeczywistych. |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right