Artykuł
1. Po renegocjacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania trzeba szukać innych możliwości optymalizacji
Powszechność wykorzystania spółek cypryjskich jako metody optymalizacji podatkowej działalności biznesowej prowadzonej w Polsce doprowadziła do renegocjacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Tym samym już wkrótce najbardziej popularne metody wykorzystania spółek cypryjskich, tj. opodatkowana zaledwie 9% podatkiem dochodowym dywidenda oraz wynagrodzenie dyrektora spółki cypryjskiej (zwolnione z opodatkowania na Cyprze i w Polsce), utracą rację bytu.
Zmiany umowy z Cyprem pozostają jednak bez wpływu na samą konieczność poszukiwania nowych efektywnych rozwiązań optymalizujących obciążenia podatkowe. Jedną z najciekawszych i zarazem najbardziej efektywnych podatkowo metod międzynarodowej optymalizacji podatkowej mogą być spółki zarejestrowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), a precyzyjnie rzecz ujmując - w strefach wolnego handlu, np. w Ras Al Khaimah (RAK) - najmłodszym z siedmiu Emiratów Arabskich.
Spółki onshore i offshore
Ustawodawstwo ZEA przewiduje istnienie dwóch kategorii spółek. Pierwsza z nich to spółki onshore, mające status rezydentów podatkowych, cechujące się wysokim poziomem opłat rządowych oraz, co najważniejsze, podlegające opodatkowaniu. Druga kategoria spółek w ZEA to spółki offshore mające status spółek międzynarodowych. Są one rejestrowane w strefach wolnego handlu znajdujących się np. w Dubaju oraz RAK. Spółki te, choć mają siedzibę na terytorium ZEA, uznawane są za nierezydentów podatkowych w ZEA, a wygenerowany przez nie dochód nie podlega jakiemukolwiek opodatkowaniu. Nie tylko prawnopodatkowe regulacje strefy wolnego handlu RAK są atrakcyjne w odniesieniu do zarejestrowanych tam spółek. Pozostałe regulacje prawa handlowego, administracyjnego czy bankowego czynią RAK jedną z najbardziej interesujących lokacji międzynarodowego biznesu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right