Artykuł
2. Przychody z działalności operacyjnej
Celem podjęcia działalności gospodarczej jest osiągnięcie takiego zysku, który pozwoli na zwrot włożonego w przedsięwzięcie kapitału oraz rozwój firmy. Zysk to nadwyżka przychodów z działalności gospodarczej nad kosztami związanymi z tymi przychodami, poniesionymi w celu ich osiągnięcia. Działalność podstawowa, czyli taka, dla prowadzenia której podmiot gospodarczy powstał, jest działalnością operacyjną. Przychody powstałe w związku z działalnością operacyjną mają więc charakter zdarzeń (operacji) powtarzalnych, przewidywalnych, najczęściej nieograniczonych w czasie, formalnie i technicznie zorganizowanych.
Ustawa o rachunkowości nie definiuje bezpośrednio pojęcia działalności operacyjnej czy przychodów z działalności operacyjnej. Definiuje natomiast w art. 3 ust. 1 pkt 30 pojęcie przychodów i zysków.
Zgodnie z powyższym przepisem przychody i zyski to powstały w okresie sprawozdawczym wzrost korzyści ekonomicznych, który:
● zwiększa aktywa lub zmniejsza zobowiązania, co w oczywisty sposób przekłada się na stan kapitałów własnych - następuje ich wzrost lub zmniejszenie niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli, oraz
● jest uprawdopodobniony - element ten nie będzie spełniony, gdy faktura sprzedaży ma charakter fikcyjny, jest wystawiona np. na nieistniejący podmiot lub jest wynikiem porozumienia między stronami, które ma na celu jedynie księgowe poprawienie u jednej ze stron wyniku finansowego albo wykazanie kosztu u drugiej, bez zamiaru faktycznej realizacji transakcji;
● ma wiarygodnie określoną wartość, co oznacza, że dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży ma oprócz ilości podaną cenę sprzedaży, zazwyczaj rynkową; wiarygodnie określona wartość nie oznacza, że cena sprzedaży nie może być niższa niż koszt sprzedaży danego dobra, ponieważ względy ekonomiczne mogą przemawiać za takim rozwiązaniem (zmniejszenie poniesionej straty).
To, co nie jest przychodem z działalności operacyjnej, możemy wywieść pośrednio z definicji pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 uor). Pozostałe przychody operacyjne są związane tylko pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Z definicji tej wynika, że pozostałe przychody operacyjne mają charakter incydentalny, nie są związane z bezpośrednim celem prowadzenia działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right