Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-09-01

1. Jak tworzyć i rozliczać fundusz remontowy w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych

Fundusz remontowy jest specyficznym funduszem funkcjonującym obowiązkowo w spółdzielniach, a dobrowolnie - we wspólnotach mieszkaniowych. Konto "Fundusz remontowy" nieraz wykazuje nietypowe saldo, saldo ujemne, jeżeli wydatki na remont są finansowane kredytem. Jak powinno wyglądać poprawne księgowanie na tym koncie, tj. jak należy rozliczać wydatki finansowane z funduszu. Fundusz musi odzwierciedlać środki posiadane na wydatki z niego finansowane.

Fundusz remontowy w spółdzielniach mieszkaniowych jest tworzony obligatoryjnie na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym:

Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Fundusz ten nie jest przypisany właścicielowi lokalu i w przypadku zbycia lokalu nie podlega zwrotowi na rzecz wpłacającego. Ze względu na to, że rachunkowość spółdzielni mieszkaniowej podlega ustawie o rachunkowości, fundusz ten powinien zostać wykazany w sprawozdaniu finansowym spółdzielni.

UWAGA

Istnienie funduszu remontowego we wspólnotach mieszkaniowych nie jest obligatoryjne.

Mimo braku takiego obowiązku większość wspólnot mieszkaniowych posiada fundusz remontowy, gdyż jego utworzenie ułatwia zgromadzenie środków niezbędnych do przeprowadzenia remontu zasobów mieszkaniowych. Nie narusza to przepisów prawa, ponieważ zgromadzenie funduszu remontowego w odpowiedniej wysokości, umożliwiającej pokrycie kosztów prac remontowych, jest zgodne z art. 3 ust. 2 i innymi przepisami ustawy o własności lokali (tak w wyroku SN z 22 kwietnia 2010 r., sygn. akt V CSK 367/09).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00