Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-15

2. Terminy uchwalenia dywidendy i implikacje podatkowe związane z datą wypłaty

Przepisy Kodeksu spółek handlowych stanowią, że wspólnik spółki akcyjnej lub spółki z o.o. ma prawo do udziału w zysku tej spółki wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego. Wspólnicy mają zasadniczo dowolność w zakresie dysponowania zyskiem spółki. Nie można przy tym zapomnieć o skutkach podatkowych, które ciążą na inwestorach.

Wypracowany w ciągu roku obrotowego zysk może zostać w spółce zatrzymany i przeznaczony np. na podwyższenie kapitału zapasowego lub innych funduszy czy pokrycie straty bilansowej. Może też zostać przeznaczony do podziału między wspólników. W każdym jednak przypadku zadysponowanie zyskiem przez spółkę wywoła skutki podatkowe.

Rozdysponowanie zysku wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku po stronie inwestorów (udziałowców, akcjonariuszy), przy czym może mieć to miejsce jeszcze przed uzyskaniem środków finansowych w pieniądzu. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) zysk przeznaczony na podwyższenie wartości lub wydanie nowych udziałów/akcji czy niepodzielony zysk pozostały w spółce w momencie przekształcenia w spółkę osobową, a także dywidenda, podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu/dochodu.

Jak powstaje dywidenda

Zgodnie z art. 191 k.s.h. o wypłacie dywidendy decyduje zgromadzenie wspólników obradujące po sporządzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Powinno ono zostać zwołane nie później niż sześć miesięcy od daty zakończenia roku obrotowego. Zgodnie z art. 192 k.s.h. kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe. Dniem powstania uprawnienia wspólnika do dywidendy jest dzień, w którym zwyczajne walne zgromadzenie ustaliło dzień dywidendy (dzień D) oraz termin wypłaty dywidendy (dzień W). Dzień dywidendy może być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały, nie później jednak niż w okresie kolejnych , licząc od tego dnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00