Artykuł
2. Obowiązki w zakresie przechowywania dokumentacji księgowo-podatkowej - część 2
W numerze 9 "Biuletynu Rachunkowości" przedstawiliśmy obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości oraz ogólne obowiązki wynikające z regulacji prawa podatkowego. W niniejszej części zostaną opisane szczegółowo obowiązki wynikające z regulacji prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem szczególnych przypadków, w których okres wymaganej archiwizacji ulega przedłużeniu, wraz ze wskazaniem źródeł prawa statuujących powyższe obowiązki.
Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych (art. 9 ust. 1 ustawy o CIT).
Jak już wskazano w pierwszej części artykułu, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku CIT rozpoczyna się dopiero z końcem roku kalendarzowego, w którym powinno zostać złożone zeznanie i upłynął termin zapłaty podatku. Jak wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, termin złożenia zeznania rocznego oraz ostatecznego rozliczenia podatku za dany rok upływa z końcem trzeciego miesiąca następnego roku. Oznacza to, że w przypadku podatników, których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym, z końcem 2010 r. przedawnieniu uległo zobowiązanie podatkowe za 2004 r. (zeznanie za ten rok należało złożyć do 31 marca 2005 r.).
W zakresie przechowywania dokumentów związanych z rozliczeniem podatku CIT istnieje w praktyce wiele kwestii szczególnych wymagających odrębnej analizy.
Dokumentacja związana z rozliczeniem straty podatkowej
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right