Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-02-15

1. Zasady dokumentowania wydatków kwalifikowanych w projektach unijnych - część 1

W 2011 r. nadal można znaleźć działania, na których rozwój można otrzymać pieniądze z funduszy unijnych. Główną zasadą dotacji z unijnych programów operacyjnych jest refundacja poniesionych wydatków/kosztów inwestycyjnych. Wypłata dotacji następuje zwykle po zrealizowaniu przedsięwzięcia i właściwym rozliczeniu projektu, ewentualnie po zakończonych etapach.

Rozliczanie projektu wspartego dotacją unijną wiąże się ze składaniem wniosków o płatność (zaliczkową, pośrednią lub końcową) wraz z informacją dotyczącą poziomu poniesionych wydatków kwalifikowanych oraz postępu realizacji prac zakładanych w harmonogramie rzeczowym i budżecie projektu.

Z punktu widzenia finansowania inwestycji rozdzielenie kategorii wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych jest istotne, ponieważ refundacją objęte są wyłącznie wydatki kwalifikowane. Wydatki kwalifikowane to koszty i wydatki, które są zbieżne z celami programu operacyjnego i realizowanego projektu, pozostają w związku z realizowanym przedsięwzięciem oraz zostały faktycznie poniesione i we właściwy sposób udokumentowane. Wydatki niekwalifikowane to takie wydatki i koszty, które nie spełniają choć jednego z wymienionych warunków kwalifikowalności lub zostały wyłączone przez organ zarządzający programem operacyjnym z refundacji.

Informacje te powinny zostać potwierdzone dołączonymi do wniosku kopiami właściwie opracowanych dokumentów księgowych oraz innych dokumentów (oświadczeń, zaświadczeń, umów, kart czasu pracy pracownika, list obecności uczestników szkolenia itp.) wymaganych przez instytucje udzielające dotacji.

Zarówno dokumenty przedstawiane we wnioskach o płatność, jak i same wnioski muszą spełniać określone wymogi. Braki merytoryczne i formalne stwierdzone w dowodach załączonych we wniosku o płatność powodują, że część poniesionych wydatków nie będzie kwalifikowała się do refundacji. Uniknięcie braków i błędów w dokumentach wymaga opracowania zasad dotyczących prawidłowego sporządzania, opracowywania, prezentowania (w księgach rachunkowych) oraz archiwizowania dokumentów księgowych adekwatnych do uregulowań krajowych i wspólnotowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00