Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-01-15

2. Zasady ewidencji materiałów oddanych i przyjętych do przerobu

Materiały w przerobie obcym to materiały własne przekazane przez jednostkę do przetworzenia innej firmie. Materiały w przerobie obcym stanowią zapas jednostki. Są to składniki majątku obrotowego znajdujące się poza jednostką. Natomiast w firmie, której zlecono wykonanie przerobu, materiały te podlegają tylko ewidencji pozabilansowej. Zasady oraz formę rozliczania zapasów przekazanych do przerobu powinna regulować polityka rachunkowości jednostki.

Materiały kupione lub wytworzone we własnym zakresie i przeznaczone do zużycia na potrzeby prowadzonej działalności stanowią składniki majątku obrotowego firmy. Ustawa o rachunkowości określa czas, w którym składniki te powinny zostać zużyte.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości materiały to składniki rzeczowego majątku obrotowego przeznaczone do zużycia na potrzeby własne jednostki:

§ w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub

§ w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeśli trwa on dłużej niż 12 miesięcy.

Zasady ewidencji i wyceny

Zasady ewidencji rzeczowego majątku obrotowego powinna regulować polityka rachunkowości danej jednostki. Należy też tak zbudować plan kont, aby umożliwiał prawidłową ewidencję oraz kontrolę gospodarowania majątkiem obrotowym, w tym zapasami. Do ewidencji zapasów stosuje się konta zespołu 3. Ustawa wymaga, aby do ewidencji materiałów prowadzić księgę pomocniczą, czyli ewidencję analityczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00