Artykuł
1. Zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Sposób rozliczenia (zwrot pośredni lub bezpośredni) nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym za dany okres rozliczeniowy podatnik wskazuje poprzez wypełnienie odpowiednich pozycji w deklaracji VAT. Podstawowe zasady zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym uregulowane zostały w art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Terminy zwrotu podatku
Podstawowym terminem zwrotu różnicy VAT na rachunek bankowy podatnika jest termin , liczony od dnia złożenia rozliczenia (deklaracji podatkowej). Pozostałe terminy - 25 i 180 dni - są wyjątkami od tej zasady. Organy podatkowe mają możliwość wydłużenia terminu zwrotu podatku, jeżeli uznają za konieczne zweryfikowanie jego zasadności. Termin zwrotu wydłuża się wtedy do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, postępowania podatkowego lub postępowania kontrolnego.
-
keyboard_arrow_right