Artykuł
1. Obroty wewnętrzne i koszty obrotów wewnętrznych
Jednostki gospodarcze sporządzające rachunek zysków i strat w postaci porównawczej w grupie przychodów netto i zrównanych z nimi wykazują oprócz przychodów netto ze sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów także zmianę stanu produktów oraz koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki. Są to pozycje korygujące wielkość kosztów rodzajowych ujętych w zespole 4, wykazywane po stronie przychodów. Są one niezbędne do ustalenia prawidłowego wyniku finansowego jednostki. W celu wykazania tych wielkości w rachunku zysków i strat w ewidencji księgowej należy prowadzić konta 790 "Świadczenia (obroty) wewnętrzne jednostki" oraz 791 "Koszt własny świadczeń (obrotów) wewnętrznych jednostki". Konta te wykorzystuje się w przypadku operacji gospodarczych, w wyniku których część poniesionych kosztów, które "weszły do kręgu kosztowego", jest wyksięgowywana z powrotem na konta znajdujące się poza tym kręgiem.
Obroty wewnętrzne związane są z zakłóceniem równowagi w "zamkniętym kręgu" kosztowym. Przez równowagę kręgu kosztowego należy rozumieć zgodność salda Ma konta 490 "Rozliczenie kosztów" z sumą sald Wn kont zespołu 5 "Koszty według typów działalności i ich rozliczenie" oraz 6 "Produkty i rozliczenie międzyokresowe". Równowaga ta wynika ze sposobu ujęcia i rozliczenia kosztów, tj.:
1) w pierwszej kolejności koszty ewidencjonowane są w układzie rodzajowym, tj. na kontach zespołu 4;
2) następnie za pośrednictwem konta 490 "Rozliczenie kosztów" podlegają rozliczeniu na konta:
a) zespołu 5 "Koszty według typów działalności i ich rozliczenie",
b) zespołu 6, ale tylko rozliczenia międzyokresowe kosztów;
3) część kosztów z zespołu 5 związana z wytworzeniem produktów (np. koszty działalności podstawowej, koszty wydziałowe) przenoszona jest na konta zespołu 6 - wyroby gotowe oraz produkty w toku (półfabrykaty), z ewentualnym uwzględnieniem odchyleń od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych - jeżeli ewidencja wyrobów gotowych prowadzona jest według cen stałych (Wn zespół 6, Ma zespół 5);
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right