Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

1. Jak dostosować zakładowy plan kont do rozrachunków publicznoprawnych w księgach rachunkowych

Ewidencja rozrachunków w księgach rachunkowych zależy od poszczególnych grup rozrachunków. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób prezentacji w księgach rachunkowych rozrachunków publicznoprawnych, zwłaszcza dotyczących podatku od towarów i usług, podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne.

Przez rozrachunki należy rozumieć takie należności lub zobowiązania, których osoby dłużnika i wierzyciela są określone, kwota jest zaakceptowana przez obydwu kontrahentów, a termin regulacji wierzytelności został uzgodniony. Najczęściej wymienianymi grupami rozrachunków są:

● rozrachunki z dostawcami i odbiorcami,

● rozrachunki publicznoprawne,

● rozrachunki z pracownikami,

● należności dochodzone na drodze sądowej.

Trzeba zwrócić uwagę, że ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia "Rozrachunki publicznoprawne", odwołuje się jedynie do następujących sformułowań: "obciążenia o charakterze publicznoprawnym", "podatki i opłaty o charakterze publicznoprawnym", "należności i zobowiązania o charakterze publicznoprawnym". Dokonując analizy rozrachunków publicznoprawnych, należy zdefiniować je jako rozrachunki, w zakresie których obowiązują przepisy Ordynacji podatkowej. Z tego punktu widzenia trzeba dokonać podziału rozrachunków publicznoprawnych według następujących kont, na których są prowadzone:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00