Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-06-15

1. Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową jest procesem złożonym, przeprowadzanym w kilku etapach. Główne uregulowania na ten temat znajdują się w Kodeksie spółek handlowych. Odpowiednie przepisy związane z prowadzeniem ksiąg znajdują się także w ustawie o rachunkowości, natomiast kwestię ustalania dochodu jednostek przekształconych reguluje ustawa o podatku dochodowym.

Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową reguluje Kodeks spółek handlowych. Spółka przekształcana (np. spółka z o.o.) staje się spółką przekształconą (np. spółką akcyjną) z chwilą wpisu spółki przekształconej (spółki akcyjnej) do rejestru. Dzień wpisu spółki do rejestru jest dniem przekształcenia. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (spółkę z o.o.).

Nowej spółce (przekształconej, np. SA) przysługują wszystkie prawa i obowiązki starej spółki (przekształcanej, np. sp. z o.o.). Tak więc spółka przekształcona (SA) pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem (sp. z o.o.). Jeśli zatem spółka z o.o. poniesie stratę podatkową, a zostanie przekształcona w spółkę akcyjną, to spółka akcyjna może obniżyć swój dochód o poniesioną przez spółkę z o.o. stratę, uwzględniając wielkość odliczenia i przedział czasowy, w którym można tego dokonać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00