1. Odpowiedzialność organów zarządzających oraz nadzorujących i badających jednostkę
Ustawa o rachunkowości nałożyła na członków organów zarządzających i nadzorczych spółki wspólny obowiązek zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Jeśli tego nie zapewnią i wyrządzą tym spółce szkodę, grożą im sankcje karne. Odpowiedzialności nie uniknie też biegły rewident, jeśli wyda opinię lub przeprowadzi badanie w niestaranny sposób z naruszeniem prawa czy etyki zawodowej.
Zarówno kierownik jednostki, jak i członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki solidarnie odpowiadają za szkody wyrządzone na skutek sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Spółka może więc dochodzić swoich roszczeń z tytułu wyrządzonej szkody od każdego z zobowiązanych lub od wszystkich razem. Jednocześnie zaspokojenie spółki przez jednego z zobowiązanych zwolni od odpowiedzialności pozostałe podmioty.
Odpowiedzialność kierownika jednostki
Kierownikiem jednostki może być organ jedno- lub wieloosobowy, który zgodnie z przepisami prawa, umową, statutem jest uprawniony do zarządzania jednostką.