Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-12-01

2. Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży przedmiotu wykupionego po leasingu

Spółka nabyła środek trwały w leasing. Po roku wykupiła go i od razu sprzedała. Co jest kosztem uzyskania przychodu: wartość z faktury wcześniejszego wykupu czy wartość niezamortyzowana środka trwałego? Czy można przeprowadzić likwidację środka trwałego i przyjąć go na stan magazynu na podstawie faktury wykupu? Sprzedaż nastąpiła w tym samym dniu co wykup z leasingu.

problem

rada

Przepisy podatkowe i rachunkowe rozróżniają dwa typy leasingu - operacyjny i finansowy. W obu przypadkach istnieje możliwość wykupu przedmiotu leasingu. W zależności od zastosowanej klasyfikacji różnie będzie wyglądało księgowanie operacji sprzedaży wykupionego przedmiotu i ustalenie kosztu własnego.

uzasadnienie

Transakcję zawarcia umowy leasingowej ujmuje się w księgach rachunkowych zgodnie z przepisami art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Przedmioty umowy w postaci środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przejęte do używania od innej jednostki traktuje się w księgach rachunkowych jak własne aktywa trwałe w momencie spełnienia jednego z siedmiu warunków zamieszczonych we wspomnianym przepisie. Mimo iż rzecz prawnie nie należy do jednostki, zasada przewagi treści ekonomicznej nad formą prawną nakazuje traktować przedmiot jak własny. W przeciwnym razie umowa leasingu byłaby traktowana jak zwykła umowa najmu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00