Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-01

2. Transakcje trójstronne w księgach rachunkowych

Transakcja trójstronna odbywa się między trzema podmiotami zlokalizowanymi w trzech różnych państwach Unii Europejskiej. Może być rozliczana na zasadach ogólnych lub uproszczonych. W zależności od tego, jaką funkcję w transakcji pełni dany podmiot (dostawca, pośrednik, odbiorca), różnie będzie przebiegać jej ewidencja i różne będą obowiązki sprawozdawcze.

Przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną należy rozumieć transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

● trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności;

● przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego albo transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Transakcja trójstronna występuje więc w przypadku, gdy towary są przewożone bezpośrednio od dostawcy w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej do ostatecznego odbiorcy w innym państwie członkowskim, według poleceń podmiotu pośredniczącego zlokalizowanego w kolejnym państwie członkowskim.

Dla przejrzystości w całym materiale jednostki oznaczono symbolami: A (pierwszy w kolejności), B (drugi w kolejności), C (trzeci w kolejności).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00