3. Postępowanie upadłościowe i układowe w księgach dłużnika
Jednostki, które są niewypłacalne, muszą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Nie oznacza to jednak całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa, ponieważ postępowanie upadłościowe może doprowadzić do zawarcia układu, który pozwoli jednostce utrzymać się na rynku.
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy są narażeni na ryzyko powstania strat, a co za tym idzie - mogą stać się niewypłacalni. Przedsiębiorcę będącego dłużnikiem uważa się za niewypłacalnego, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań, które zaciągnął w przeszłości) oraz jeśli jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy wykonuje na bieżąco te zobowiązania.
Przedsiębiorca, który nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań, ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym stał się niewypłacalny. Przez pojęcie "upadłość" należy rozumieć postępowanie zmierzające do:
● zawarcia układu,
● likwidacji przedsiębiorcy.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć dłużnik, każdy z wierzycieli dłużnika, właściwe osoby lub organy, w zależności od formy prawnej dłużnika.
Tabela. Osoby lub organy mogące złożyć wniosek o upadłość
Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza sam dłużnik, powinien on dodatkowo określić w nim, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację jego majątku.
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać m.in.:
● określenie dłużnika, wraz z jego miejscem zamieszkania lub siedzibą, reprezentantów spółki, likwidatorów itp.
● oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika,
● wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie,