Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

1. Leasing zwrotny jako metoda poprawy płynności finansowej

Ograniczona płynność może być problemem wielu przedsiębiorstw. Może wystąpić szczególnie wtedy, gdy dane przedsiębiorstwo jest zmuszone do inwestycji, w których kapitał zostaje zamrożony na wiele lat. Przedsiębiorstwo może poprawić swoją płynność, korzystając np. z umowy leasingu zwrotnego.

Leasing zwrotny może mieć postać zarówno leasingu finansowego, jak i leasingu operacyjnego. O charakterze leasingu zwrotnego decyduje to, czy korzyści i ryzyka wynikające z transakcji są przekazywane leasingobiorcy przez leasingodawcę.

Jeżeli pełne korzyści i ryzyko wynikające z zawarcia umowy leasingu zwrotnego są przekazywane leasingobiorcy, umowa taka będzie miała charakter leasingu finansowego. W przeciwnym wypadku będzie to leasing operacyjny.

Istota leasingu zwrotnego

Umowa leasingu zwrotnego między dwoma podmiotami polega na równoczesnym zawarciu transakcji sprzedaży danego składnika aktywów drugiemu podmiotowi (nabywcy) oraz umowy leasingu na ten sam składnik aktywów pomiędzy nabywcą, który jednocześnie staje się leasingodawcą, a zbywcą, czyli leasingobiorcą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00