Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-01

2. Konsolidacja metodą praw własności na przykładach

Jednostki stowarzyszone i współzależne (oraz wspólne przedsięwzięcia) nie należą do grupy kapitałowej, a co za tym idzie - nie podlegają procesowi konsolidacji. Metoda praw własności jest metodą wyceny akcji i udziałów w jednostkach stowarzyszonych i współzależnych. Nie jest to metoda konsolidacji, lecz metoda wyceny akcji i udziałów, która może być stosowana przez jednostkę dominującą lub znaczącego inwestora zarówno w jednostkowym, jak i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.

Metodę praw własności stosują jednostki dominujące lub znaczący inwestorzy do wyceny udziałów w aktywach netto jednostki podporządkowanej. Przy tym należy uwzględnić wartość firmy lub ujemną wartości firmy, ustaloną na dzień objęcia kontroli, współkontroli lub wywierania znaczącego wpływu.

Wartość początkową udziału należy aktualizować na dzień bilansowy o zmiany wartości aktywów netto jednostki podporządkowanej następujące w okresie sprawozdawczym. Zmiany te mogą wynikać m.in. z osiągniętego wyniku finansowego, skorygowanego o odpis raty wartości firmy lub ujemnej wartości firmy, przypadający na dany okres sprawozdawczy. Inne zmiany mogą być skutkiem rozliczeń z jednostką dominującą lub ze znaczącym inwestorem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00