Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-08-01

1. Jak ustalić wartość początkową aktywów finansowych

Aktywa finansowe należą do kategorii aktywów, w której do wyceny bilansowej - w rozumieniu ustawy o rachunkowości - można stosować wartość godziwą. Wycena początkowa tych składników następuje według kosztu historycznego. W MSR nr 39 „Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena” proponuje się inne rozwiązanie: ujęcie aktywów finansowych w księgach rachunkowych według wartości godziwej.

Na ogół wycena kojarzy się z wyceną bilansową, tj. z wyceną dokonywaną na dzień bilansowy. Jednak wycena aktywów i pasywów to proces zmierzający do ustalenia kwot pieniężnych, w jakich składniki sprawozdania finansowego mają zostać wykazane w bilansie oraz rachunku zysków i strat, a także w jakich mają być ujęte początkowo w księgach.

Podstawą wyceny początkowej - zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości - jest cena nabycia. W nielicznych przypadkach początkowa wycena może nastąpić też według ceny zakupu, jeżeli koszty związane z nabyciem nie są istotne. Tę metodę należy stosować do każdej kategorii aktywów, niezależnie od tego, czy wycena po ujęciu początkowym następuje według kosztu historycznego czy wartości godziwej. Generalnie taka sama zasada ujawnia się też w MSR, z wyjątkiem aktywów finansowych. W tej kwestii istnieje rozbieżność między obydwoma aktami prawnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00