Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

1. Jak sporządzić sprawozdanie z zadania audytowego

Sprawozdanie z przeprowadzenia zadania audytowego w firmie powinno stanowić wynik końcowy badania danego obszaru przez audytora. Sporządzenie tego sprawozdania należy do obowiązków audytora wewnętrznego, a w przypadku komórki wieloosobowej - do kierownika komórki audytu wewnętrznego lub koordynatora tego zadania.

Pierwszym etapem po zakończeniu zadania audytowego jest sporządzenie wykazu ustaleń i wniosków pokontrolnych. Wykaz ten powinien stanowić podstawę sporządzenia sprawozdania.

Po zakończeniu zadania audytowego audytor wewnętrzny zwołuje naradę zamykającą z udziałem kierownika audytowanej komórki. W niektórych przypadkach audytor wewnętrzny może zaprosić także wskazanych przez niego pracowników komórki audytowanej. Celem narady zamykającej jest przedstawienie przez audytora wstępnych ustaleń i wniosków pokontrolnych. W trakcie dyskusji na naradzie omawia się poszczególne wyniki. Omówione zostają ustalone w trakcie badania wszystkie słabości systemu kontroli wewnętrznej, a przede wszystkim nieadekwatność, nieskuteczność i nieefektywność mechanizmów kontrolnych. Kierownik komórki audytowanej ma prawo do wyjaśnienia przedstawionych mu wyników. Dlatego trzeba pamiętać, że wykaz ustaleń i wniosków należy dostarczyć w terminie umożliwiającym ustosunkowanie się do jego treści. Narada stanowi także okazję do przedstawienia pozytywnych rozwiązań kontroli wewnętrznej i zarządzania, ustalonych przez audytora podczas przeprowadzania badania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00