2. Jak miary EBITDA i EVA informują o korzystnej sytuacji firmy
Proszę o podanie, jakie dane są niezbędne do obliczenia wskaźników EVA oraz EBITDA. Jakie wzory opisują te mierniki oraz jak informują o korzystnej sytuacji firmy?
Odpowiedź zaczniemy od wielkości EBITDA. Jest to wartość wyniku finansowego netto przedsiębiorstwa (zysku lub straty netto) powiększona o odsetki od kredytów, pożyczek i innych oprocentowanych zobowiązań, naliczony podatek dochodowy oraz koszty amortyzacji, co można zapisać następującym wzorem:
EBITDA = zysk netto + podatek dochodowy + odsetki + amortyzacja [1]
Takie ujęcie, na podstawie danych z porównawczego rachunku zysków i strat, pozwala w dość łatwy sposób ustalić zysk typu EBITDA. Ponadto, co ważne, korzystając z tej formuły ustalimy EBITDA uwzględniając wszelkie przychody (netto ze sprzedaży, z pozostałej działalności operacyjnej, finansowe), które go ukształtowały, a nie tylko przychody netto ze sprzedaży oraz nie tylko koszty operacyjne bez amortyzacji, ale również pozostałe koszty operacyjne i inne niż odsetki koszty finansowe. Wynika to z faktu, iż w celu poprawnej kalkulacji EBITDA powinno się w odsetkach uwzględniać koszty wszelkich szeroko rozumianych obcych źródeł finansowania, czyli także kosztów leasingu. Koszty jego obsługi (w całości lub części) znajdują się właśnie w kosztach operacyjnych przedsiębiorstwa.