comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-07-20
Jak podzielić wynik finansowy
Kształtowanie polityki podziału wyniku finansowego, a więc polityki wypłaty dywidend, jest ważnym obszarem zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Decyzje te muszą uwzględniać właściwe proporcje między bieżącymi wypłatami dla właścicieli (akcjonariuszy, udziałowców) a zyskami pozostawionymi na reinwestycje. Ich skutki mają charakter długofalowy i wyrażają się w zmianie wartości firmy, zachowaniu akcjonariuszy i udziałowców oraz inwestorów (potencjalnych właścicieli spółki).
Dywidenda jest częścią zysku netto, która po jego podziale jest wypłacana (najczęściej w gotówce) właścicielom przedsiębiorstwa. Dywidenda stanowi korzyść finansową dla akcjonariuszy i udziałowców, z drugiej strony zaś jest obciążeniem dla przedsiębiorstwa, swego rodzaju kosztem pozyskania kapitału od akcjonariuszy.
Podział zysku po opodatkowaniu między akcjonariuszy i udziałowców dokonuje się na podstawie uchwały właściwych organów statutowych (zgromadzenia akcjonariuszy, zgromadzenia wspólników). Akcjonariusz (udziałowiec) uczestniczy zwykle w zysku proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji (udziałów). Oznacza to, że na każdą akcję (udział) przypada taka sama dywidenda.
Zgodnie z Kodeksem handlowym mogą występować . Ich posiadacze mogą liczyć na wyższą w stosunku do posiadaczy akcji (udziałów) zwykłych dywidendę (do 150% wartości dywidendy wypłacanej dla posiadaczy akcji zwykłych). Ponadto jeśli w ostatnich latach spółka nie wypłacała dywidendy ze względu na złe wyniki, posiadacze akcji uprzywilejowanych mogą otrzymać tzw. dywidendę skumulowaną, obejmującą zarówno bieżącą wypłatę, jak i wypłatę zaległych dywidend. Posiadaczom akcji uprzywilejowanych może być także wypłacana stała dywidenda, niezależnie od bieżących wyników spółki.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right