Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-01

Jak inwestować w jednostki indeksowe na WIG20

Jednostki indeksowe pojawiły się na światowych giełdach w latach 90. Na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zadebiutowały w listopadzie 2001 r. W Polsce jednostki indeksowe są oparte na indeksie WIG20. Na pierwszej sesji obrót tym instrumentem wyniósł 255 sztuk. Na początku czerwca 2006 r. inwestorzy posiadali 6500 jednostek. Jest to instrument łączący w sobie cechy akcji i kontraktu terminowego.

Przypomnijmy, że indeks WIG20 jest indeksem odzwierciedlającym zmiany cen akcji dwudziestu spółek mających największy udział w obrotach i kapitalizacji GPW. W akcje reprezentowane przez ten indeks inwestują inwestorzy instytucjonalni (np. fundusze inwestycyjne i emerytalne, inwestorzy zagraniczni). Inwestorzy ci znani są z tego, że wymagają dla swoich inwestycji m.in. dużej płynności obrotu gwarantującej łatwość wchodzenia i wychodzenia z rynku. Jest to zasadniczy powód, dla którego na WIG20 skupiona jest uwaga uczestników gry giełdowej.
Konstrukcja jednostek na indeks WIG20
Jednostki indeksowe na indeks WIG20 nazywane są MiniWIG20 (MW20). Aktywem bazowym dla MW20 jest indeks WIG20. Jednostka MW20 zmienia swoją wartość podobnie jak WIG20. Jednostka indeksowa warta jest jednak tylko 1/10 bieżącej wysokości indeksu. Przy WIG20 na poziomie 3000 punktów jednostka indeksowa kosztuje 300 zł. Dziesięć jednostek ma taką wartość jak indeks WIG20. Gracze giełdowi mogą zawierać transakcje wyceniając jednostki odmiennie od wartości wynikającej z indeksu; powstała różnica jest nazywana bazą ().
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00