Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-01

Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego lub ciężarowego

Jaka jest kolejność przeprowadzanych formalności przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego, a jaka w przypadku nabycia samochodu ciężarowego? Jak należy wypełnić deklarację AKC-U w przypadku nabycia samochodu osobowego, z jakim wnioskiem ją złożyć, jakich użyć w niej symboli CN i stawek procentowych? Jaki należy wypełnić formularz VAT? Jaki jest koszt rozszerzonego przeglądu technicznego oraz opłaty recyklingowej? Jakie dokumenty wymagane są przy rejestracji takiego samochodu?

Biorąc pod uwagę znaczne zróżnicowanie cen zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych - czy to nowych czy używanych - w obszarze wewnątrzwspólnotowym, wiele osób często dokonuje nabycia pojazdu w innym kraju Unii Europejskiej niż Polska. Zakup taki może być dokonany od osoby fizycznej lub od przedsiębiorcy zajmującego się handlem samochodami. W pierwszym przypadku podstawowym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży, która potwierdza prawo własności samochodu, a w drugim - otrzymany(a) od przedsiębiorcy (np.: z komisu) rachunek/faktura. Pozostałe dokumenty są takie same i w większości przypadków są to: karta pojazdu, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający wyrejestrowanie (dokument ten nie dotyczy niektórych krajów, jak np.: Belgii).

Kolejnym krokiem po nabyciu za granicą pojazdu, jeżeli pojazd jest sprawny technicznie, jest wizyta w lokalnym wydziale komunikacji (np.: w Niemczech jest to: ) w celu wykupienia skierowania do wyrobienia tymczasowych tablic rejestracyjnych, tzw. zjazdowych. Wraz z tablicami rejestracyjnymi należy wykupić tymczasowe ubezpieczenie, tzw. graniczne, działające od 7 do 30 dni. Po uregulowaniu tych formalności można przyjechać nabytym samochodem do kraju. Jeżeli samochód jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jazdę należy dokonać jego przemieszczenia na teren kraju np. za pomocą lawety (w takim przypadku nie są dokonywane żadne formalności w urzędzie komunikacyjnym w danym kraju, ale za to dochodzą koszty transportu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00