Czy podmiot prawa publicznego może dokonywać odliczenia podatku naliczonego
Analiza polskich przepisów ustawowych z zakresu VAT budzi kontrowersje w kwestii stosowania przepisów dotyczących dokonywania korekty w zakresie korzystania z prawa do odliczania kwot podatku naliczonego.
Analiza orzecznictwa
W wyroku z 2 czerwca 2005 r. w sprawie C-378/02 Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że: „Podmiot prawa publicznego, który nabywa dobro inwestycyjne jako władza publiczna, w rozumieniu art. 4 ust. 5 akapit 1 VI dyrektywy, nie działając w charakterze podatnika i który następnie sprzedaje to dobro działając w charakterze podatnika, nie korzysta w zakresie tej sprzedaży z prawa do dokonania korekty na podstawie art. 20 tej dyrektywy na potrzeby odliczenia naliczonego VAT zapłaconego przy nabyciu tego dobra”.
Treść wniosku prejudycjalnego i ramy prawne
Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczył wykładni VI dyrektywy i został przedstawiony w ramach sporu zawisłego między Waterschap Zeeuws Vlaanderen (zwanym dalej „WZV”) a Staatssecretaris van Financiën w przedmiocie wniosku o dokonanie korekty podatku od wartości dodanej, zapłaconego przez WZV w ramach budowy i dostawy instalacji przemysłowej.
Uregulowania wspólnotowe i holenderskie
Warto w tym miejscu przypomnieć, że - zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego (art. 2 ust. 1 VI dyrektywy) opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej podlegała dostawa towarów lub świadczenie usług, które są dokonywane odpłatnie na terytorium kraju przez podatnika działającego w takim charakterze.
Istotne dla zrozumienia analizowanej sprawy jest także odwołanie się do art. 4 ust. 1-3 i ust. 5 tej dyrektywy. I tak - zgodnie z treścią tego przepisu - podatnikiem jest każda osoba wykonująca samodzielnie i niezależnie od jej miejsca działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Z kolei - zgodnie z wolą prawodawcy wspólnotowego - działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów.