Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2019-11-13

Jak ustalić, czy obowiązkowy split payment ma zastosowanie

Od 1 listopada 2019 r. stosowanie split payment w przypadku zakupu niektórych towarów i usług może być obowiązkowe. Dlatego zarówno sprzedawca, jak i nabywca muszą w przypadku każdej faktury ustalić, czy należy stosować obowiązkowy split payment, aby uniknąć kar.

Analizy, czy obowiązkowy split payment ma zastosowanie, w pierwszej kolejności dokonuje sprzedawca, gdyż jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to na fakturze musi umieścić oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności".

Takiej analizy powinien również dokonać kupujący, gdyż brak takiego oznaczenia na fakturze nie zwalnia go z zastosowania split paymentu, jeśli według ustawy o VAT powinien być stosowany.

Krok 1. Ustalić, kto jest nabywcą

Pierwszym krokiem jest ustalenie, kto jest naszym kontrahentem. Split payment będzie stosowany, gdy kupujący dokona zakupów jako podatnik VAT. Może być nim każdy podatnik VAT według szerokiej definicji z art. 15 ustawy o VAT bez jakichkolwiek ograniczeń, czyli:

● podatnik VAT czynny i rozliczający ten podatek;

● podatnik zwolniony przedmiotowo (np. szkoła, lekarz, firma ubezpieczeniowa, osoba wynajmująca lokale mieszkalne wyłącznie na cele mieszkaniowe itp.);

● podatnik zwolniony podmiotowo (mała firma, której roczny obrót nie przekracza 200 000 zł); tacy podatnicy najczęściej nie mają świadomości, że są podatnikami VAT zwolnionymi (postrzegają siebie jako podmioty niebędące podatnikami VAT);

● rolnicy ryczałtowi;

● importerzy, nawet nieprowadzący działalności gospodarczej.

Krok 2. Ustalić, czy towar lub usługa są w załączniku nr 15 do ustawy o VAT

Kolejnym krokiem jest ustalenie, czy towar lub usługa znajdują się w wykazie z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Jest tam 150 towarów i usług. Do końca marca 2020 r. większość towarów i usług jest klasyfikowana według PKWiU 2008. Od 1 kwietnia 2020 r. towary będą klasyfikowane według CN, a usługi według PKWiU 2015.

Wykaz towarów i usług objętych obowiązkowym MPP (załącznik nr 15 do ustawy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00