Porada
Jak ustalić, że usługi związane z budynkiem lub jego dostawa mogą być opodatkowane stawką 8%
Dostawy, budowy, remonty i modernizacje obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, podlegają opodatkowaniu według 8% stawki VAT. Budynki mieszkalne jednorodzinne i lokale mieszkalne, wyłączone z definicji budownictwa społecznego, mogą korzystać z preferencyjnej stawki 8% jedynie częściowo. Problem sprawia ustalenie, jaki budynek możemy zaliczyć do budownictwa społecznego.
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stosujemy stawkę 8% (art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy). O tym, jaki budynek zaliczamy do obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym, decydują dwa kryteria: rodzaj budynku i jego powierzchnia.
SŁOWNICZEK
Obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
1. Jaki rodzaj budynku jest zaliczany do budownictwa społecznego
Ustawodawca zdefiniował budownictwo społeczne w art. 41 ust. 12a ustawy. Według tych regulacji do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zaliczamy:
● obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
● lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12,
● obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Obiekty budownictwa mieszkaniowego zdefiniowano z kolei w art. 2 pkt 12 ustawy. Oznacza to, że należy sięgnąć do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Budynki mieszkaniowe są sklasyfikowane w PKOB 11.