Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania podatników dotyczące JPK
Od 1 lipca 2016 r. przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania informacji o ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Dodatkowo na każde wezwanie fiskusa należy przekazać dane księgowe w formie JPK. Od stycznia 2017 r. obowiązek ten obejmie również małe i średnie firmy.
Ministerstwo Finansów opracowało i opublikowało na swojej stronie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez podatników pytania na temat JPK. Poniżej przedstawiamy wykaz najczęściej pojawiających się pytań dotyczących w szczególności JPK_VAT.
1. Czy w ewidencji należy uwzględniać także paragony
PYTANIE
Struktura "Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT" powinna uzgadniać się do danych zawartych w deklaracji VAT. Czy należy więc w strukturze "Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT" uwzględniać także paragony fiskalne do momentu utworzenia oddzielnej struktury dla paragonów fiskalnych?
ODPOWIEDŹ
Tak, zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy".
2. Czy jest akceptowalna zmiana numeru zapisu w dzienniku w strukturze JPK_KR
PYTANIE
Często dziennik oraz rejestr VAT nie posiadają systemowej numeracji wpisów. Numeracja ta jest dodawana przy generowaniu odpowiednich raportów z systemu i może ulec zmianie za każdym generowaniem tego raportu. W efekcie skorygowany JPK (wygenerowany w kolejnym miesiącu po doksięgowaniu pewnych dokumentów) może mieć inne numery porządkowe. Prosimy o potwierdzenie, że taka sytuacja będzie akceptowalna. Zmiana zasad funkcjonowania systemu informatycznego w tym zakresie jest praktycznie niemożliwa.
ODPOWIEDŹ
Jest akceptowalna zmiana numeru zapisu w dzienniku w strukturze JPK_KR.
3. Czy w JPK dokumenty muszą być ułożone według daty ujęcia w ewidencji VAT
PYTANIE
Czy w JPK ewidencji zakupu i sprzedaży VAT dokumenty muszą być ułożone według daty ujęcia w ewidencji VAT?
ODPOWIEDŹ
Istotne jest, aby zawartość ewidencji odpowiadała deklaracji lub jej korekcie. Kwestia numeracji należy do decyzji podatnika.