Porada
W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wydatków dotyczących samochodów wynajmowanych jako samochody zastępcze
Przedsiębiorcy zajmujący się naprawą i serwisem pojazdów samochodowych często oferują swoim klientom możliwość wynajmu tzw. samochodów zastępczych. Umowy najmu zawierane na czas naprawy lub serwisu pojazdu wzbudzają wątpliwości dotyczące prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z użytkowaniem takich samochodów. Czy zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wówczas korzystać z prawa do odliczenia podatku w pełnej wysokości, czy też odliczenie podlega ograniczeniu do 50%? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dokonać odliczenia całej kwoty podatku naliczonego?
Umowa najmu samochodu zastępczego, zawierana na czas naprawy lub serwisu pojazdu, z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie różni się zasadniczo od tradycyjnej umowy najmu pojazdu samochodowego. Wydatki związane z użytkowaniem samochodu zastępczego podlegają zatem tym samym ograniczeniom, które dotyczą użytkowania pojazdów samochodowych na podstawie umowy najmu. Należy jednak wyraźnie rozgraniczyć prawo do odliczenia, które będzie przysługiwało wynajmującemu pojazd zastępczy, od prawa przysługującego podatnikowi korzystającemu z takiego pojazdu.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego u najemcy pojazdu zastępczego
W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy). Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:
● nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych (art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy),
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right