Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-06-28

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Zasadą jest, że VAT od sprzedaży towarów lub usług rozlicza sprzedawca. Kupujący może odliczyć z faktury VAT. Tak będzie również, gdy rolnik jest czynnym podatnikiem. Wystawia fakturę, z której kupujący odlicza VAT, jeśli zakupy służą jego działalności opodatkowanej. Problem powstaje, gdy rolnik jest podatnikiem zwolnionym z VAT, a tym samym posiada status rolnika ryczałtowego. Wtedy to na kupującego, gdy jest podatnikiem VAT, przechodzi obowiązek dokumentowania dostawy i rozliczania VAT. Przedstawiamy aktualne problemy związane z rozliczeniem tych dostaw.

Rolnikowi ryczałtowemu, który dokonał dostawy produktów rolnych lub wykonał usługi rolnicze dla czynnego podatnika VAT, przysługuje tzw. zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 7% kwoty należnej z tytułu dokonanej dostawy lub wykonanej usługi, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Zastosowanie tej procedury wymaga spełnienia warunków określonych szczegółowo w art. 115-118 ustawy o VAT.

1. Jaki status powinny mieć strony transakcji, aby zastosować procedurę szczególną

Warunkiem zastosowania procedury szczególnej, o której mowa w art. 115-118 ustawy o VAT, jest odpowiedni status stron transakcji. Dostawca płodów rolnych (usług rolniczych) powinien spełniać warunki do uznania go za rolnika ryczałtowego, natomiast nabywca musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Status nabywcy nie budzi poważniejszych wątpliwości. Generalnie chodzi o to, by nabywca był podatnikiem rozliczającym VAT. W tym celu wymagane jest, aby posiadał on status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego.

Większe wątpliwości może natomiast wywoływać status dostawcy produktów rolnych (usług rolniczych), który powinien być rolnikiem ryczałtowym. Zgodnie z definicją określoną przez art. 2 pkt 19 ustawy o VAT rolnikiem ryczałtowym jest tylko ten rolnik, który:

● dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze,

● korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00