Artykuł
Jakie prawa i obowiązki ma podatnik występujący o zwrot nadwyżki VAT
Gdy rozliczenie w deklaracji VAT-7 kończy się nadwyżką VAT naliczonego nad należnym, podatnik może uzyskać jej zwrot. Termin, w którym uzyska zwrot nadwyżki VAT, zależy od spełnienia warunków i - w wielu przypadkach - od złożenia odpowiedniego wniosku. Należy pamiętać, że organ podatkowy może ten termin wydłużyć. Nie może tego zrobić w każdym przypadku. Dlatego podatnik powinien znać tę szczególną procedurę i obowiązki urzędu, a tym samym swoje prawa. Nieskuteczne wydłużenie terminu zwrotu powoduje, że podatnik może żądać pełnych odsetek od nieterminowo uzyskanego zwrotu.
Każdy podatek to przede wszystkim zobowiązanie, które trzeba uregulować. W VAT, znacznie częściej niż w przypadku innych podatków, występują sytuacje, w których podatnik może otrzymać jego zwrot. Dotyczy to nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, którą podatnik zadysponował do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 25 dni, 60 dni lub 180 dni. Podatnik może uzyskać zwrot VAT, również gdy powstała nadpłata będąca skutkiem nadpłacenia lub nienależnego zapłacenia podatku. Otrzymanie zwrotu podatku, w tym w formie nadpłaty, wiąże się nie tylko z koniecznością spełnienia warunków uzasadniających ten zwrot, ale na ogół wymaga również złożenia wniosku w tej sprawie.
1. Kto może wystąpić o przyspieszony zwrot VAT w terminie 25 dni
Zwrot różnicy podatku, co do zasady, następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia przez niego rozliczenia (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Jednak w pewnych przypadkach zwrot ten może nastąpić szybciej, tj. w terminie 25 dni od dnia złożenia tego rozliczenia. Możliwość otrzymania zwrotu VAT w przyspieszonym terminie wynika z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. Na tej podstawie na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right