Kiedy korzysta ze zwolnienia od akcyzy zużycie alkoholu do produkcji innych wyrobów
Od 1 stycznia 2016 r. ze zwolnienia z obowiązku zapłaty akcyzy może korzystać producent, który w ramach prowadzonej działalności przekroczył normy zużycia alkoholu etylowego określone w decyzji organu podatkowego oraz gdy nie miał określonych norm w stosunku do całego zużycia. Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest udowodnienie zużycia alkoholu zgodnie z przeznaczeniem. Zwolnienie dotyczy producentów, którzy zużywają alkohol m.in. do produkcji artykułów spożywczych, leków, octu.
Do wprowadzenia omawianej nowelizacji najprawdopodobniej w jakiejś części przyczyniło się postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-313/14 z 3 grudnia 2014 r.
Dlaczego TSUE zakwestionował polskie przepisy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 3 grudnia 2014 r. negatywne dla polskiego fiskusa postanowienie w sprawie C-313/14 (Asprod sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Celnej w Szczecinie), które następnie nieznacznie sprostował postanowieniem z dnia 9 lutego 2015 r. Istotą tego rozstrzygnięcia było to, że TSUE zakwestionował polskie przepisy implementujące zapisy art. 27 ust. 1 lit. f dyrektywy Rady 92/83/EWG, tj. art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d) polskiej ustawy o akcyzie. Przepisy te dotyczyły zwolnienia od akcyzy dla napojów alkoholowych używanych bezpośrednio do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych, lub jako składnik do półproduktów służących do wytwarzania artykułów spożywczych - rozlewanych lub innych.