Porada
Czy samochody sprowadzane z przeznaczeniem na złom podlegają akcyzie
Przywóz samochodów z innych krajów UE w celu ich złomowania nie tylko wymaga spełnienia odpowiednich wymogów związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Czasami podlega również opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. O tym, czy przywóz danego samochodu w celu jego złomowania wymaga uiszczenia podatku akcyzowego, decyduje kilka elementów. Najistotniejsze jest jednak to, czy przywieziony wrak to jeszcze samochód. Jeśli tak, to czy jest to samochód osobowy, o czym nie decyduje zapis w dowodzie rejestracyjnym ani świadectwo homologacji, ale klasyfikacja danego pojazdu według tzw. klasyfikacji CN.
Logika i ogólne zasady konstrukcji akcyzy wskazywałyby na to, że nie trzeba płacić akcyzy od samochodów przywożonych na złom, gdyż nie są one przeznaczone do użytku. Niestety, prawo podatkowe nie kieruje się logiką.
Aby ustalić, kiedy przywieziony wrak pojazdu podlega akcyzie, trzeba stwierdzić, czy można go uznać za samochód, a następnie, czy jest to samochód osobowy według CN, bo tylko takie pojazdy podlegają akcyzie.
Krok 1. Ustalamy, czy uszkodzony pojazd można uznać za samochód
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right