Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2015-08-29

Jak rozliczyć akcyzę od papierosów wytwarzanych przez konsumentów w sklepie

Dokonana z dniem 1 stycznia 2015 r. nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym uporządkowała sferę produkcji papierosów i ukróciła "optymalizację podatkową" w tym zakresie. Wprowadziła specyficzne regulacje odnoszące się do produkcji bardzo popularnych "tanich" papierosów, tj. papierosów skręcanych maszynowo w punktach sprzedaży "mokrego" tytoniu lub cygar "imprezowych". Produkcja ta również została opodatkowana akcyzą. Pojawia się pytanie, kto i w jakim zakresie powinien płacić akcyzę z tego tytułu? Czy podatnikiem akcyzy będzie każdy konsument, który spróbuje wytworzyć paczkę papierosów w sklepie? Czy też podatek zapłaci za niego właściciel sklepu lub maszyny do wyrobu papierosów? I najważniejsze pytanie, czy po zmianie przepisów taka działalność może być jeszcze opłacalna?

1. Produkcja papierosów podlegająca akcyzie

Obecne przepisy ustawy o podatku akcyzowym jednoznacznie wskazują, że produkcją papierosów, poza produkcją w fabrykach (składach podatkowych), jest również ich wytwarzanie, także przez konsumenta, przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów. Jednocześnie wprowadzono zapis, że za produkcję papierosów nie uznaje się wytwarzania papierosów przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwach domowych (art. 99 ust. 1a i 1b ustawy o akcyzie).

Wprowadzone przepisy kładą bardzo duży nacisk na to, czy produkcja "maszynowa" odbywa się z zachowaniem zasad określonych w art. 47 ustawy o podatku akcyzowym, czy też nie (czyli w składzie podatkowym).

Pomijając chwilowo objaśnienie zasad z art. 47 (o czym będzie szerzej w dalszej części), wskazać należy, że brak zachowania tych zasad skutkuje automatycznie:

● uznaniem za podatników akcyzy każdego (niezależnie od formy prawnej), kto produkuje "maszynowo" papierosy, i każdego, kto w jakikolwiek sposób uczestniczy w ich produkcji (sprzedawca, klient, serwisant, właściciel maszyny itp.),

● objęciem ich odpowiedzialnością solidarną za należny z tego tytułu podatek (czyli wszyscy oni muszą zapłacić podatek oraz mogą zostać ukarani w trybie Kodeksu karnego skarbowego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00