Porada
Jak rozliczyć przekazanie środka trwałego w zamian za udziały przejęte do umorzenia
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają formy wypłaty wynagrodzenia za umarzane oraz zbywane w celu umorzenia udziały i akcje spółek kapitałowych. Gdy środek trwały jest przekazywany udziałowcowi, spółka musi opodatkować tę dostawę. Natomiast w przypadku przekazania dywidendy w formie rzeczowej dochodzi do czynności nieodpłatnych, które również mogą podlegać opodatkowaniu VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania takich transakcji.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają formy wypłaty wynagrodzenia za umarzane oraz zbywane w celu umorzenia udziały i akcje spółek kapitałowych.
Dopuszczalna jest w tej sytuacji nie tylko wypłata wynagrodzenia w formie pieniężnej, ale także przekazanie zamiast wynagrodzenia składników majątku spółki, w tym środków trwałych. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 października 2011 r. (sygn. ILPB3/423-311/11-4/JG). Czytamy w niej, że:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right