Porada
Jak stosować ulgę na złe długi, gdy wystawiono faktury korygujące
Korekta podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, realizowana w ramach tzw. ulgi na złe długi, może obejmować kwoty wynikające zarówno z wystawionych faktur, jak i z faktur korygujących. W przypadku faktur uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności przeważnie nie nastręcza większych problemów. Pewne wątpliwości dotyczą jednak sporządzanych korekt faktur. Jak wówczas obliczać termin uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, jak ustalać kwotę wierzytelności czy wreszcie jak traktować faktury korygujące odnoszące się wyłącznie do stawki podatku od towarów i usług?
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy). Zasada ta odnosi się również do podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta jest wówczas realizowana w zakresie niezapłaconej kwoty.
Ustawodawca przewidział również kilka warunków, od spełnienia których uzależniono prawo do skorzystania z ulgi na złe długi (art. 89a ust. 2 ustawy). I tak konieczne jest, aby:
● dostawa towaru lub świadczenie usług były dokonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
● na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, wierzyciel i dłużnik byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni, a dłużnik nie znajdował się w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right