Porada
Jakie skutki dla podatników i importerów niesie ze sobą centralizacja rozliczeń finansów Służby Celnej - zmiany od 1 lipca 2015 r.
Od 1 lipca 2015 r. zostanie wdrożona tzw. centralizacja rozliczeń finansów w Służbie Celnej. Jej skutki dotkną również podatników i importerów. Zmiany te będą dla nich ułatwieniem.
Obowiązek dokonania centralizacji rozliczeń finansów wynika z ustawy z 5 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 kwietnia 2015 r. Warunkiem wprowadzenia zmian w tym obszarze jest uruchomienie nowego systemu informatycznego ZEFIR 2. Zastąpi on dotychczasowy system ZEFIR wykorzystywany od ponad 10 lat. Dlatego w celu uniknięcia problemów, jakie miała np. PKW w czasie ostatnich wyborów samorządowych, za bezpieczną datę dokonania centralizacji przyjęto 1 lipca 2015 r.
Od strony technicznej centralizacja rozliczeń będzie polegać na tym, że zamiast 16 rachunków bankowych (tj. w każdej izbie celnej) funkcjonować będzie tylko jeden rachunek bankowy w kraju. Będzie on służył do dokonywania odpowiednich wpłat cła, podatków lub innych należności, które pobierane są przez organy Służby Celnej.