Porada
Czy nieodpłatny dowóz pracowników do firmy podlega opodatkowaniu VAT
Bezpłatny dowóz pracowników nie podlega VAT, gdy ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania firmy. Jeśli takie działanie ma zaspokoić cele osobiste pracowników, podlega opodatkowaniu. W praktyce pracodawcy mają często problem z ustaleniem, kiedy zachodzi dany przypadek.
Nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Według tych regulacji za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Nieodpłatny dowóz podlegający VAT
Oznacza to, że nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika każdorazowo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy podkreślić, że opodatkowanie to nie jest warunkowane przysługującym podatnikowi prawem do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W tym przypadku istnieją wątpliwości co do możliwości odliczania VAT od wydatków związanych ze świadczeniem usług na cele osobiste pracowników. Organy podatkowe odmawiają podatnikom prawa do odliczenia VAT naliczonego od tych wydatków. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 4 września 2014 r. (sygn. IPPP1/443-761/14-2/IGo) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził: