Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-12-29

Jakie skutki dla rozliczeń VAT u sprzedawcy ma brak zapłaty za fakturę

Przedsiębiorcy, którzy dokonali sprzedaży towarów lub usług z odroczonym terminem płatności, nierzadko mają potem kłopoty z odzyskaniem swoich należności. "Narzędziem", które w istotny sposób zmniejsza dotkliwości związane z brakiem zapłaty, jest ulga na złe długi. Ale to niejedyne "narzędzie".

Przedsiębiorca dążący do uzyskania zapłaty za dostawę towarów lub wykonanie usługi może podejmować różnego rodzaju działania, które - z jednej strony - mają mu pomóc w osiągnięciu tego celu (wezwania do zapłaty, obciążanie karnymi odsetkami za zwłokę i kosztami dochodzenia należności, zlecenie windykacji zewnętrznemu podmiotowi), a z drugiej - mają za zadanie zapobiec w przyszłości tego typu sytuacjom (faktoring, ubezpieczenie należności). Działania te mogą wpłynąć na rozliczenie VAT.

W jaki sposób zmniejszyć podatek należny od nieuregulowanej należności

Jeśli wierzyciel nie otrzymał zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług, to przysługuje mu prawo do korekty podatku należnego powszechnie określanej mianem ulgi na złe długi. Skorzystanie z ulgi umożliwia mu odzyskanie VAT zawartego w nieopłaconej należności, który odprowadził do urzędu skarbowego po dokonaniu sprzedaży.

1. Jakie są warunki zastosowania i rozliczenia ulgi na złe długi

Skorzystanie przez podatnika z ulgi na złe długi wymaga łącznego spełnienia warunków określonych w art. 89a ust. 1-2 ustawy o VAT. Wierzyciel może skorygować podstawę opodatkowania oraz VAT należny z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi na terytorium kraju, jeżeli:

● nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, tzn. wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni, licząc od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze,

● dostawa towaru lub świadczenie usług zostały dokonane na rzecz zarejestrowanego podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00