Artykuł
Leasing samochodu - rozliczenie VAT przez leasingobiorcę
Zasady odliczania podatku naliczonego od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej zawsze były skomplikowane. Problematyczne jest zwłaszcza odliczanie podatku od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które mogą być wykorzystywane przez podatników zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych. Ostatnia nowelizacja przepisów ustawy o VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., wprowadziła całkowicie nowe zasady odliczania VAT od pojazdów samochodowych. Nowe zasady odliczania VAT dotyczą także samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego i przewidują najwięcej wyjątków od ogólnej zasady rozliczeń.
Obecnie nie ma znaczenia, czy dany pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony jest faktycznie wykorzystywany w działalności gospodarczej w 20% czy w 80%. Już sam fakt jednoczesnego wykorzystywania go do celów firmowo-prywatnych ("mieszanych") powoduje, że podatnik musi przyjąć, iż wykorzystuje auto tylko w 50% dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W rezultacie przysługuje mu wówczas ograniczone prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).
Jeżeli natomiast pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą i sposób wykorzystania tego auta przez podatnika wyklucza jego użycie do celów prywatnych, wówczas podatnik może odliczać całą kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Pełne odliczanie VAT wymaga dodatkowo:
● prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT (obowiązek ten nie dotyczy pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 5 i 9 ustawy o VAT) oraz
● złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na druku VAT-26 "Informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej" w terminie siedmiu dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right