VAT od usług związanych z rekreacją i sportem
Dzięki najnowszym orzeczeniom sądów administracyjnych jest duża szansa na to, że organy podatkowe zmienią dotychczasową wykładnię przepisów i pozwolą na opodatkowanie usług rekreacyjnych (wstępu na basen, siłownię lub do klubu fitness) 8% stawką VAT. Organy podatkowe ukształtowały błędną definicję pojęcia wstępu. Dotyczy to również usług związanych ze sportem. Zmiana stanowiska fiskusa mogłaby zwiększyć krąg podmiotów mogących świadczyć zwolnione z VAT usługi w zakresie sportu i wychowania fizycznego.
Podatnicy prowadzący baseny, siłownie, kluby czy też drużyny sportowe na skutek niejasnych przepisów i sprzecznych stanowisk organów podatkowych oraz sądów administracyjnych nie są pewni, czy swoje usługi opodatkowują w prawidłowej wysokości. Wątpliwości zostały w znacznym stopniu rozwiane dzięki najnowszym orzeczeniom sądów administracyjnych, które wyjaśniły i uporządkowały problemowe zagadnienia.
Zwolnienie z VAT dla usług związanych ze sportem
Działalność sportowa co do zasady traktowana jest w VAT w sposób preferencyjny. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT z podatku zwolnione są usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:
● są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,
● świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków, nie osiągają ich w sposób systematyczny, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług (art. 43 ust. 18 ustawy o VAT),
● są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym
- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.