Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-01

VAT od usług transportowych

Od 2014 r. zmianie uległy zasady rozliczania usług transportowych w VAT. Obecnie wykonywanie pojedynczych usług transportowych należy opodatkować w momencie ich wykonania. Natomiast firmy transportowe współpracujące ze stałymi kontrahentami w celu przesunięcia obowiązku podatkowego powinny zawrzeć umowy ustalające okresy rozliczeniowe, w których będzie dochodzić do opodatkowania usług transportowych. Firmy transportowe muszą się również zapoznać z nowymi terminami wystawiania faktur.

Od 2014 r. zmieniły się zasady powstawania obowiązku podatkowego. Zgodnie z ogólną regułą na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Obowiązek podatkowy w usługach transportowych

Również usługi transportowe podlegają opodatkowaniu w dacie ich wykonania (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). To oznacza, że co do zasady po wykonaniu każdorazowej (pojedynczej) usługi transportu należy rozpoznać obowiązek podatkowy.

Przykład

Spółka transportowa ABC Sp. z o.o. otrzymała jednorazowe zlecenie od XYZ Sp. z o.o. na dostarczenie 100 sztuk sprzętu AGD z Warszawy do Gdańska. Pracownik spółki ABC 12 lutego 2014 r. przewiózł towar do Gdańska i wyładował go w wyznaczonym magazynie. Oznacza to, że 12 lutego 2014 r. spółka ABC wykonała usługę transportową i w tym też dniu powstał obowiązek podatkowy w VAT.

Skutki i znaczenie określenia "wykonanie usługi"

W tym miejscu warto wskazać, co należy rozumieć przez pojęcie "wykonanie usługi". Otóż w powszechnym rozumieniu do wykonania usługi dochodzi wówczas, gdy podmiot świadczący usługę zrealizował wszystkie czynności składające się na tę usługę (tj. faktycznie i w całości zrealizował usługę). Z reguły na wykonanie usługi transportowej składają się następujące czynności: załadunek, przewóz i rozładunek towaru. Można zatem wskazać, że w przypadku firm transportowych obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą rozładowania towaru. Z reguły opróżnienie przestrzeni ładunkowej środka transportu jest ostatnią czynnością składającą się na usługę transportową. Oczywiście poszczególne etapy usługi transportowej dodatkowo poparte są odpowiednimi dokumentami przewozowymi i magazynowymi (listem przewozowym, dokumentem WZ i PZ).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00