Porada
Jak ustalać obowiązek podatkowy dla usług budowlanych i budowlano-montażowych w 2014 r.
Jedne z najistotniejszych zmian, które weszły w życie od 1 stycznia 2014 r. w przepisach ustawy o VAT, dotyczą definiowania momentu powstania obowiązku podatkowego. Zmiany w tym zakresie są najbardziej radykalnymi od początków obowiązywania ustawy. Dotychczas stosowany art. 19 został uchylony w całości i zastąpiono go dodanym art. 19a. Nowelizacja obejmuje zarówno zasady ogólne, jak i szczególne terminy powstawania obowiązku podatkowego. Zasadnicze zmiany nie ominęły także świadczenia usług budowlanych oraz budowlano-montażowych.
Od 1 stycznia 2014 r. moment wystawienia faktury bądź termin, w którym powinna być ona sporządzona, decydują co do zasady o chwili powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą wystawienia faktury, jeżeli tego rodzaju usługi są świadczone na rzecz innego podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Postanowienia art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy nie obejmują tym samym usług budowlanych i budowlano-montażowych świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Zastosowanie znajdują wówczas zasady ogólne, czyli obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania omawianych usług (art. 19a ust. 1 ustawy).
UWAGA!
Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie i uznaje obecnie, że o momencie wykonania usługi decyduje data jej faktycznego wykonania, a nie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right